LED

İnon olarak sizin için her zaman “İn” çözümleri “On” konumuna getiriyoruz. Bu “İn” çözümlerimizden bir tanesi de LED ürünlerdir. İlk olarak 1907 yılında icat edilen LED, Light Emitting Diode yani “ışık yayan diyot” kavramının kısaltmasıdır. İlk olarak 1962 yılında elektronik ürünlerde kullanılmıştır. 1980-90′lı yıllar ise adeta yıldızı parlamıştır. Bu tarihlerde LED lambalar yeşil, mavi, beyaz ve sarı olarak çeşitli renklerde verimli bir şekilde üretilmeye başlamıştır.

Çeşitli boyutlarda ve şekillerde üretilebilen LED lambaların çok tercih edilme sebebi ise düşük enerji ile uzun süre kullanılabilmesidir. Örneğin; bir adet flaman lambanın kullanım süresi 1.500 saat, floresan lambanın kullanım süresi 8.000 saat iken, led lambanın kullanım süresi 50.000 saatten daha fazladır. Hatta 100.000 saatten fazla süre kullanabilen örnekleri vardır.

LED' lerin önemli bir özelliği de çabuk ısınmamasıdır. LED'ler farklı renklerde farklı enerji miktarlarına ihtiyaç duyarlar yani kırmızı renkli LED 1,8V enerjiye ihtiyaç duyarken, Sarı LED 2V, Yeşil LED 2,2V, Mavi ve Beyaz renkli LED'ler ise 3,6V enerjiye ihtiyaç duymaktadırlar.

LED'ler , elektrik enerjisini ışığa çeviren yarı iletken devre elemanlarıdır. LED'in en önemli kısmı yarı iletken malzemeden oluşan ve ışık yayan LED çipidir. LED çipi noktasal bir ışık kaynağıdır ve kılıf içine yerleştirilmiş yansıtıcı eleman sayesinde ışığın belirli bir yöne doğru yayılması sağlanır. LED’lerin yaydığı ışık , LED çipi içerisindeki yarı iletken katkı maddeleri ile ilgilidir. LED’in hangi renkte ışık yayması isteniyorsa galyum , arsenit , alüminyum, fosfat, indiyum, nitrit gibi kimyasal malzemelerden uygun oranda yarı iletken malzemeye katkı yapılır. LED'ler normal koşullarda 50.000 saate kadar ışık verebilirler.

LED'lerin Özellikleri: Doğru akımla çalışırlar. Enerji tüketimi düşüktür. Kullanımı kolaydır. Uzun ömürlüdür. Tepki süresi kısadır. Işık verimliliği fazladır. Isınma süresi uzundur ve açığa çıkan ısı miktarı düşüktür.İstenilen renkte ve yoğunlukta kullanılabilmektedir. Sarsıntılara ve darbelere karşı dayanıklıdır. Civa ve halojen gibi gazlar bulundurmadığı için çevrecidir.

Null